IV konferencja szkoleniowa dotycząca walki z demoralizacją i uzależnieniami młodzieży za nami
„Zintegrowane działania instytucji w walce z demoralizacją i uzależnieniami młodzieży”. Pod takim tytułem policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu wspólnie ze Starostwem, Koordynatorem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świeciu zorganizowali tegoroczną konferencję. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów, oświaty, opieki społecznej, straży miejskiej, straży pożarnej, leśnej oraz kuratorzy zawodowi.
W Jastrzębiu (pow. świecki) odbyła się trzydniowa konferencja szkoleniowa mająca na celu wypracowanie wspólnych kierunków działań mających ograniczyć ilość młodych osób sięgających po narkotyki, alkohol czy inne używki oraz ich demoralizację. Osiągnięcie tego celu wymaga zintegrowanej współpracy wielu osób i instytucji, dlatego obok policjantów, w konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji i organizacji, które na co dzień mają kontakt z problematyką uzależnień oraz młodzieżą sprawiająca problemy wychowawcze.
Przybyłych gości przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu mł. insp. Tomasz Lubiejewski. W konferencji uczestniczyli m. in., Sędziowie Sądu Rejonowego w Świeciu P. Maria Krutnik-Ratkowska oraz P. Marek Kunecki, psycholog Magdalena Chylebrant-Karolak i pedagog Krystyna Karpińska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, terapeuta Paweł Szopiński z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy, P. Hanna Kania z Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu oraz policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.
Wszyscy prelegenci przygotowali wystąpienia, podczas których przedstawili uczestnikom konferencji zagrożenia wynikające m.in. z posiadania i zażywania środków psychoaktywnych, hejtu oraz mowy nienawiści, handlu ludźmi czy przestępczości nieletnich. Omówili działanie aplikacji „Moja Komenda” , „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz procedurę Niebieskiej Karty. Ponadto goście mięli okazję uczestniczyć w warsztatach związanych z pracą z trudnym nastolatkiem, poznać metody aktywizujące oraz zasady gaszenia pożarów podręcznym sprzętem gaśniczym. Dodatkowym elementem szkolenia było możliwość skorzystania z symulatora dachowania.
Uczestnicy konferencji wspólnym głosem stwierdzili, że zachodzące zmiany wymagają ciągłego doskonalenia metod pracy i oddziaływania na młodzież, a konferencje szkoleniowe umożliwiają bieżącą wymianę doświadczeń między szkołami, instytucjami oraz promowanie nowatorskich pomysłów na pracę z młodzieżą.