Wiadomości

Ogrody jesienią - zabezpiecz swoje mienie

Trwa jeszcze powakacyjne sprzątanie, lecz niedługo dobytek działkowiczów i letników pozostanie zamknięty w domkach i komórkach. To jednak okres, w którym złodzieje już rozpoczynają typowanie potencjalnych obiektów, które mogą chcieć okraść. Dlatego świeccy policjanci radzą, aby właściwie i odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie, dokładnie zamykać drzwi i okna. Mundurowi zachęcają również do znakowania rzeczy zostawionych na działce, by utrudnić kradzież złodziejom, a w razie odzyskania ich przez policję - ułatwić rozpoznanie.

Minął już sezon ożywionych, letnich odwiedzin na terenie ogródków działkowych. Kilka najbliższych dni właściciele zapewne poświęcą na ostatnie w tym roku prace porządkowe. Jednak później, jak co roku nastąpi kilkumiesięczny okres uśpienia. Niestety nie jest to „martwy” sezon dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy zwłaszcza w tym okresie wykorzystują często wielotygodniową nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie w tym czasie na terenach ogródków działkowych często dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu regularnie patrolują ogrody działkowe aby zapobiec takim zdarzeniom. Dzielnicowi prowadzą rozmowy z działkowiczami przekazując cenne informacje na temat zabezpieczenia pozostawionego mienia.

W związku z tym, po zakończeniu sezonu letniego radzą:

  • sprawdzić zabezpieczenie altanek, stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne,
  • zabrać z domków wartościowe przedmioty, które nie będą używane w czasie zimy,
  • oznakować przechowywane w altankach wartościowe narzędzia (markerem czy w inny sposób), a także wykonać zdjęcia.
  • warto przechowywać dokumenty potwierdzające zakup sprzętu z numerami fabrycznymi
  • odłączyć dopływ energii elektrycznej do altanki,
  • w miarę możliwości odwiedzać i sprawdzać altanki na działkach oraz na zasadzie wzajemności zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome poruszające się po terenie ogrodu,
  • niezwłocznie informować policję o wszelkich symptomach zagrożeń na terenie ogródków działkowych.

Ponad to działkowcy, z którymi  rozmawiają dzielnicowi otrzymują od nich ulotkę na temat programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Z niej mogą dowiedzieć się co zrobić, aby poinformować policjantów o budzących podejrzenia sytuacjach wykorzystując do tego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jak znaleźć swojego dzielnicowego za pomocą aplikacji „Moja Komenda”.

Powrót na górę strony