Lista przewinień kierowcy quada była długa, zatrzymał go dzielnicowy
Dzielnicowy z komendy w Świeciu zatrzymał do kontroli kierowcę quada, który nie stosował się do obowiązujących przepisów. Lista przewinień, skrajnie nieodpowiedzialnego mężczyzny była długa. Zwrócił uwagę policjanta, ponieważ zarówno on sam, jak i jego 3-letnia pasażerka, nie mieli kasków ochronnych. Z popełnionych wykroczeń będzie się teraz tłumaczył przed sądem.
Dzielnicowy z komendy w Świeciu, podczas patrolu rejonu służbowego, zauważył kierowcę quada, który przewożąc dziecko nie stosował się do obowiązujących przepisów. Mężczyzna, a także jego 3-letnia pasażerka nie posiadali kasków ochronnych. Podczas kontroli policjant odnotował jednak znacznie więcej wykroczeń, których dopuścił się 26-latek.
Jak się okazało, nie dość, że prowadził czterokołowca na „podwójnym gazie”, to nie miał do tego uprawnień, pojazd nie był zarejestrowany i nie posiadał też obowiązkowego ubezpieczenia OC. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało u niego 0,2 promila alkoholu w organizmie, za co grozi mu kara aresztu albo grzywny.
Wobec braku ubezpieczenia OC, zgodnie z przepisami, policjant skierował wniosek do Funduszu Gwarancyjnego, za co grożą kierowcy wysokie kary finansowe. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.
Jazda quadem może być przyjemnością. Z tego typu pojazdów mogą korzystać osoby, które ukończyły 14 lat. Do bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z tych pojazdów potrzebne są jednak odpowiednie uprawnienia, doświadczenie oraz umiejętności.
Warto wiedzieć:
Ustawodawca, w zależności od masy własnej pojazdu, podzielił je na czterokołowce i czterokołowce lekkie.
Czterokołowiec przeznaczony jest do przewozu osób lub ładunków, a jego masa własna nie przekracza w przypadku przewozu: rzeczy 550 kilogramów, a osób 400 kilogramów.
Czterokołowcem może poruszać się osoba, która ukończyła 16 lat i posiada uprawnienie w zakresie kategorii B1 lub B. Kategorie C, D, T nie uprawniają do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego.
Czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowcem lekkim może kierować osoba, która ma ukończone 14 lat i uzyskała prawo jazdy kategorii AM. Może prowadzić go również osoba, która posiada uprawnienie kat. A1, A2, A, B1, B,C1, C, D1, D, T.
Należy pamiętać o tym, że :
- zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce i czterokołowce lekkie mogą jeździć po drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania, ale nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach;
- kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przepisu tego nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa;
- przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem, kierujący nie można przekraczać 40 km/h, co ważne w strefie zamieszkania prędkość dopuszczalna pojazdu i zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.
Poza spełnieniem niezbędnych wymagań należy kierować się również zdrowym rozsądkiem. Apelujemy do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami. Przypominamy również, że zabroniona jest jazda quadem po lesie! Poruszanie się pojazdem silnikowym poza wyznaczonymi do tego drogami, jest traktowane przez polskie prawo w kategoriach wykroczenia. Maksymalna przewidziana sankcja towarzysząca temu wykroczeniu w myśl art. 161 kw wynosi 500 złotych. W przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, kara może być zwiększona do 5 tysięcy złotych.