Policjanci odnaleźli mężczyznę w ostatniej chwili
Zawód policjanta to wyjątkowa profesja. Wymaga wiele poświęcenia, ale daje też ogromną satysfakcję, szczególnie w sytuacji kiedy ratuje się ludzkie życie. Wiedzą o tym doskonale policjanci z posterunku w Laskowicach, którzy w ostatniej chwili odnaleźli i powstrzymali mężczyznę chcącego odebrać sobie życie.
Do dramatycznych zdarzeń doszło w ubiegłym tygodniu. Po pomoc do służb zwróciła się zaniepokojona kobieta, która przekazała dyżurnemu komendy w Świeciu, że członek jej rodziny, będący w kryzysie emocjonalnym, potrzebuje pilnej interwencji. Z uzyskanych informacji wynikało, że 30-latek z ranami na rękach pobiegł w stronę lasu w rejonie miejscowości Białe deklarując, że popełni samobójstwo. Dyżurny informację natychmiast przekazał podległym patrolom, które używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych udały się do wskazanej miejscowości. O pomoc w poszukiwaniach poprosił również miejscowych strażaków. Mundurowi natychmiast przystąpili do przeczesywania terenu lasu i okolic znajdującego się w pobliżu jeziora.
Po przebyciu kilkuset metrów, sierż. szt. Marcin Kruk wraz ze st. post. Patrykiem Targaczewskim z Posterunku Policji w Laskowicach zauważyli mężczyznę chowającego się w zaroślach. Z każdym krokiem, kiedy zbliżali się do niego, ten uciekał w głąb lasu. Policjanci zauważyli liczne okaleczenia na jego rękach. Był w bardzo złej kondycji psychicznej i miał przy sobie ostre narzędzia. Funkcjonariusze wiedzieli, że trzeba działać szybko lecz ostrożnie. Nawiązali kontakt z mieszkańcem powiatu świeckiego i po kilku minutach negocjacji 30-latek zdecydował się pójść z mundurowym, którzy natychmiast udzielili mu pierwszej pomocy. Otoczyli go opieką i wsparli dobrym słowem, a po wyprowadzeniu z lasu, przekazali zespołowi ratownictwa medycznego, który to przewiózł 30-latka do szpitala.
Mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości. Najważniejsze jednak, że cała historia zakończyła się szczęśliwie, a policjanci po raz kolejny, dzięki pracy zespołowej oraz szybkim i sprawnym działaniom, uratowali ludzkie życie.
Sytuacja ta pokazuje, jak ważna jest szybka reakcja i interwencja w przypadkach kryzysowych oraz wsparcie dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach emocjonalnych. Ważne jest, aby nie pozostawiać problemu bez reakcji i szukać pomocy tam, gdzie można otrzymać profesjonalne wsparcie.
***
Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. Możemy też zajrzeć na stronę www.psychologia.edu.pl, gdzie znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc. Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo.
Gdzie szukać pomocy
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
800 12 12 12 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00-20.00
Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-pomoc-sobie-i-innym-w-depresji