Wiadomości

Stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości

Data publikacji 28.12.2024

Pomimo kierowanych apeli nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że brawura i nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości. Dotkliwie przekonał się o tym mieszkaniec Świecia, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Kierujący stracił prawo jazdy na 3 miesiące, otrzymał mandat i punkty karne.

Niestety w dalszym ciągu, nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie za sobą jazda z nadmierną prędkością.

Tym razem do zatrzymania doszło w obszarze zabudowanym w Sulnowie (pow. świecki). Policjanci ruchu drogowego, kontrolujący prędkość poruszających się tą drogą pojazdów, zatrzymali osobowe subaru, którego 30-letni kierujący jechał z prędkością 107 km/h. W myśl obowiązujących przepisów, policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Jak się okazało, świecianin był już wcześniej zatrzymany za przekroczenie prędkości. Za popełnione wykroczenie, w warunkach ,,recydywy’’, został ukarany mandatem karnym w wysokości 3000 złotych i 13 punktami karnymi. Kierujący będzie mógł ponownie wsiąść za kierownicę dopiero po upływie 3 miesięcy od chwili zatrzymania prawa jazdy.

Tym razem brawura, brak rozsądku i niestosowanie się do przepisów drogowych zakończyło się na postępowaniu mandatowym i utracie prawa jazdy. Jednak niech takie sytuacje będą przestrogą dla wszystkich kierowców. Pamiętajmy, że w takich przypadkach nadmierna prędkość niekiedy kończy się tragedią nie tylko dla kierowcy, także dla całych rodzin, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że nie ma akceptacji na rażące łamanie przepisów ruchu drogowego. Każdy, kto za mocno trzyma nogę na gazie i poprzez swoją brawurę na drodze, naraża innych na niebezpieczeństwo musi liczyć się z konsekwencjami.

PRZYPOMINAMY!

W polskim prawie recydywa wystąpi wtedy, gdy kierowca po raz drugi w ciągu 2 lat popełni wykroczenie drogowe z tej samej grupy. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

·    31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;

·    41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;

·    51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;

·    61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;

·    71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

 

Powrót na górę strony