Kolejna debata z Seniorami w trosce o ich bezpieczeństwo
Policjanci z komendy w Świeciu zorganizowali debatę ewaluacyjną z udziałem Seniorów. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych omówiono zagadnienia związane z oszustwami „pod legendą”, a także przypomniano o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Spotkaniu przewodniczył Naczelnik Wydziału Prewencji komisarz Marcin Pawlak.
Policjanci z komendy w Świeciu oraz Posterunku Policji w Bukowcu zorganizowali debatę społeczną z udziałem członków „Klubu Senior+” z Bukowca. Spotkanie poświęcone było głównie zagrożeniom na jakie narażone są osoby starsze ze strony oszustów. Przybyłych gości przywitała młodszy aspirant Małgorzata Frukacz, zajmująca się profilaktyką społeczną, wprowadzając jednocześnie zebranych w tematykę spotkania. W debacie wzięli udział również dzielnicowy oraz kryminalny z miejscowego posterunku policji.
Na wstępie dzielnicowy st. sierż. Tomasz Molus przypomniał o działaniu aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsza z nich umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z kolei to aplikacja, dzięki której przy pomocy komputera lub telefonu, można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. Każde zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja służb ratowniczych, bezwzględnie należy skorzystać numeru alarmowego 112.
W kolejnej części debaty głos zabrała psycholog Pani Patrycja Lipińska-Dembek z PPP w Świeciu, która omówiła mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw.: wnuczka, urzędnika, inkasenta i akwizytora. Wskazała na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów np. w trakcie różnych pokazów, czy w miejscu zamieszkania.
Podczas debaty policjant dochodzeniowo-śledczy asp. Krystian Marczak odpowiadał na pytania zadawane przez słuchaczy i wyjaśniał niezrozumiałe dla nich kwestie dotyczące udostępniania danych osobowych czy sposobów działania sprawców oszustw.
Zainteresowanie tematyką debaty, pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne i podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości. Na zakończenie zgromadzeni goście otrzymali z rąk policjantki ulotki informacyjne.