Policjantka rozmawiała z uczniami o ich prawach, obowiązkach i konsekwencjach niewłaściwych zachowań
Mł. asp. Małgorzata Frukacz, w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Świeciu. Policjantka rozmawiała z młodzieżą o ich prawach i obowiązkach. Mówiła też o dyskryminacji oraz tolerancji wśród rówieśników i konsekwencjach niewłaściwych zachowań.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który obchodzony jest 10 grudnia, to bardzo ważna okazja dla policjantów do kolejnych rozmów z młodzieżą. To dzień, w którym przypominamy o tym, aby nie być obojętnym na krzywdę innych, reagować kiedy jesteśmy świadkami przemocy i działać, kiedy są łamane choćby najmniejsze prawa człowieka. Takie spotkanie odbyło się właśnie w Szkole Podstawowej nr 2 w Świeciu. Policjantka zespołu ds. nieletnich z miejscowej komendy, mł. asp. Małgorzata Frukacz rozmawiała z uczniami najstarszej klasy.
Głównym tematem były prawa i obowiązki dzieci oraz kwestie dyskryminacji i tolerancji rówieśniczej. Funkcjonariuszka zagadnienia te oparła o coraz bardziej powszechne wśród młodzieży zjawisko cyberprzemocy. Policjantka uświadomiła użytkownikom komputera i Internetu, dlaczego ich bezpieczeństwo w sieci jest zagrożone bardziej niż innych. Opowiedziała, jakie negatywne skutki niesie zupełnie swobodne korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych i jak im zapobiec.
Uczniowie osobiście odnieśli się do omawianych zagadnień, ponieważ na karteczkach wypisali prawa człowieka obowiązujące w naszym kraju, a następnie, wspólnie z policjantką, omawiali zapisane treści i sytuacje, w których są one łamane.
Były także przestrogi o skutkach prawnych popełniania przestępstw, nie tylko w sieci. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co grozi za rozpowszechnianie w Internecie materiałów bez zgody autora, umieszczanie obraźliwych i wulgarnych informacji, zdjęć czy filmów - tzw. „hejtowanie”.
Policjantka przekazała też dzieciom ważną radę, żeby zawsze, w przypadku wątpliwości bądź poczucia zagrożenia, zwrócili się do dorosłego opiekuna i poprosili o pomoc.