Policjanci debatowali z Seniorami o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo Seniorów to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w obliczu dużej liczby oszustw, które mogą dotknąć tę wrażliwą grupę społeczną. Policjanci z powiatu świeckiego zorganizowali wczoraj debatę w Pruszczu, która miała na celu podniesienie świadomości i ochrony starszych mieszkańców przed oszustami. Przedstawiono też aplikacje Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policjanci z komendy w Świeciu oraz posterunku w Pruszczu zorganizowali wczoraj (4.12.2024) debatę pod tytułem „Bezpieczny Senior”. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Hali Widowiskowo-Sportowej w Pruszczu. Celem wspólnej dyskusji było uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń, które mogą ich spotkać w codziennym życiu.
W debacie, oprócz Seniorów i zaproszonych gości, uczestniczyli również Burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz Pan Dariusz Wądołowski, Komendant Powiatowy Policji w Świeciu inspektor Marek Mitura, funkcjonariusze z komendy w Świeciu oraz miejscowego posterunku policji.
Podczas spotkania, dzielnicowi asp. szt. Paweł Pawłowski i mł. asp. Robert Nieżurawki przypomnieli Seniorom o dostępnych narzędziach, które mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa. Zwrócili uwagę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda, które pozwalają na bieżąco monitorować i zgłaszać niepokojące sytuacje. Policjanci zachęcali także do korzystania z lokalnych inicjatyw, takich jak program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, który ma na celu zwiększenie dostępności policji dla mieszkańców oraz poprawę ich bezpieczeństwa.
Następnie głos zabrał asp. Damian Ejankowski, zajmujący się profilaktyką społeczną. Podczas rozmowy z zebranymi podkreślił, że coraz częściej spotykamy się z przestępstwami, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku. Związana z tym wiekiem bezradność i samotność powoduje, że ludzie starsi są łatwym celem dla grup przestępczych i oszustów. Przestępcy działają w sposób coraz bardziej zuchwały, brutalny i bez żadnych skrupułów. Z tego tez powodu, mundurowy omówił najczęstsze formy przestępczości skierowane do osób starszych, takie jak oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, a także zagrożenia związane z Internetem między innymi:
- wyłudzanie danych z wykorzystaniem połączeń głosowych, podszywanie się pod pracowników banków, urzędów lub przedstawicieli handlowych, wyłudzanie kodów BLIK,
- wyłudzanie osobistych, istotnych danych jak login, hasło, numer kart bankowych, podszywanie się pod instytucje dobrze znane ofiarom – bank, urząd, dostawca usług,
- kradzież z wykorzystaniem spreparowanych wiadomości SMS, podszywanie się pod instytucje poprzez edycję pola „nadawca”.
Funkcjonariusz omówił również cechy oszustów, techniki manipulacji i narzędzia wpływu. Udzielił cennych rad, które mogą pomóc uniknąć zagrożeń.
Debata zakończyła się rozdaniem ulotek informacyjnych i kamizelek odblaskowych oraz apelem o czujność i rozwagę, a także podkreśleniem kluczowej roli edukacji w walce z oszustwami.