Bezpieczny Senior - jak nie stać się ofiarą oszustwa
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia Seniorów. Dlatego policjanci z powiatu świeckiego odwiedzili mieszkańców Siemkowa (pow. świecki), aby porozmawiać o zagrożeniach, na jakie mogą być narażeni. Spotkanie miało charakter edukacyjny i prewencyjny, a jego celem było zwiększenie świadomości osób starszych, aby skutecznie chronili się przed różnego rodzaju oszustwami oraz przestępstwami.
Dzielnicowy z Posterunku Policji w Osiu st. asp. Dawid Łepek oraz sierż. szt. Małgorzata Frukacz, zajmująca się profilaktyką społeczną, propagując kampanię „Znam te numery”, spotkali się z uczestnikami Klubu Senior+ z Siemkowa (pow. świecki).
Podczas rozmowy policjanci omówili schematy i metody działania oszustw bazując na konkretnych przykładach. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności przy kontaktach z obcymi.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że seniorzy należą do grupy społecznej, która szczególnie narażona jest na działanie oszustów. Niejednokrotnie specyficzna sytuacja związana z wiekiem, bezradnością, czy samotnością powoduje, że seniorzy stają się łatwym celem dla grup przestępczych, a oszuści często wykorzystują ich zaufanie i życzliwość.
Mundurowi omówili zagrożenia związane z oszustami podającymi się za pracowników różnych instytucji. Opowiedzieli również o częstej metodzie stosowanej przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Przypomnieli, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Policjanci nigdy też nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego, aby odebrać pieniądze.
Policjanci poinformowali także seniorów o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Zwrócili również uwagę na zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. korzystania z odblasków.
Pamiętaj, jeśli masz babcię, dziadka bądź ich wiernym pomocnikiem i pomagaj w sytuacjach, które częstokroć wymagają szybkiej lecz rozsądnej decyzji. Rozmawiaj z nimi o zagrożeniach jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu i o sposobach jakie mogą ich ustrzec przed problemami. Przestrzegaj, żeby nigdy nie wpuszczali osób nieznajomych do domu.