Wiadomości

Zanim będzie za późno

Data publikacji 25.09.2024

Odpowiedzialność prawna nieletnich, środki odurzające, dopalacze a także oszustwa na tzw. wnuczka czy policjanta. To tematy poruszone podczas spotkania z rodzicami uczniów 12 klas, które odbyło się w Zespole Szkół w Nowem.

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Nowem przeprowadzili spotkanie z rodzicami uczniów 12 klas Zespołu Szkół w Nowem. Miało ono na celu podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat problemów związanych z narkotykami, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież czy też uświadomienie rodziców o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków.

Mł. asp. Dawid Kreja przedstawił zebranym zagrożenia związane z eksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami czy alkoholem. W trakcie rozmowy zaprezentował w praktyce rozpoznawanie dopalaczy oraz narkotyków i przedmiotów służących do ich przechowywania. Funkcjonariusz do tego celu użył  specjalistycznej walizki profilaktycznej. Każdy z rodziców i nauczycieli miał możliwość zapoznać się z jej zawartością.

Asp. szt. Leszek Banach opowiedział natomiast o niebezpiecznej możliwości pozyskiwania i dystrybucji środków odurzających za pośrednictwem Internetu. Poruszył również tematykę związaną z odpowiedzialnością karną nieletnich, a także konsekwencjami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty czy nieprzemyślane zachowanie prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy w szkole czy w znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć także rozmów na temat wciąż pojawiających się zdarzeń dokonywanych przez oszustów oraz nieuczciwych sprzedawców. Policjanci w swoim wystąpieniu nie tylko przedstawili metody działania sprawców, ale także radzili na co trzeba zwrócić uwagę i co w danej sytuacji należy zrobić.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog to okazja dla opiekunów, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które mogą ich dotyczyć. Jest to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Powrót na górę strony