Dzielnicowi w trosce o bezpieczeństwo seniorów
Wśród wielu zdarzeń z jakimi spotykają się w swojej pracy policjanci szczególną uwagę zwracają te, w których ofiarami stały się osoby starsze. Są oni zazwyczaj ufni, życzliwi, otwarci, często nie posiadają dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami. Dlatego, by ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec policjanci spotykają się z Seniorami, rozmawiając z nimi o bezpieczeństwie.
Głównym celem działań dzielnicowych w obszarze bezpieczeństwa seniorów jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców na różnego rodzaju zagrożenia. Zależy nam bowiem na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu.
Dzielnicowi z komendy w Świeciu sierż. szt. Radosław Madeja i st. sierż. Paweł Kowalewski, propagując kampanię „Znam te numery” w ramach działań „Bezpieczny senior”, spotkali się z kuracjuszami Dziennego Domu Pomocy w Świeciu. Policjanci omówili zagrożenia związane z oszustami podającymi się za pracowników różnych instytucji. Omówili również częstą metodę stosowaną przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Przypomnieli, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Policjanci nigdy też nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego, aby odebrać pieniądze.
Policjanci poinformowali także seniorów o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną ze wskazówkami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa dotyczącymi oszustw seniorów.