Wiadomości

Nie ma taryfy ulgowej dla pijanych rowerzystów, którzy są zagrożeniem na drogach

Data publikacji 17.07.2024

Pogoda sprzyja przejażdżkom rowerowym, dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Cyklista, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, ma swoje prawa i obowiązki. Nie każdy jednak pamięta o tym, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, dochodzi do naruszenia obowiązujących przepisów, a nietrzeźwy rowerzysta stwarza na drodze ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

Każdego dnia policjanci dbają o bezpieczeństwo na terenie powiatu świeckiego. Eliminowanie z ruchu pijanych użytkowników dróg jest ważnym elementem policyjnej troski o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Stąd każde podejrzane zachowanie kierowców, czy rowerzystów jest natychmiast sprawdzane przez funkcjonariuszy. Policjanci prowadzą cykliczne działania związane z zatrzymywaniem nietrzeźwych kierujących, ale też błyskawicznie reagują na każdą informację od innych uczestników ruchu drogowego. Wszystko po to, aby na drogach nie dochodziło do tragedii spowodowanych przez nieodpowiedzialne osoby.

Tylko w ostatnim tygodniu policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych rowerzystów, którzy musieli liczyć się z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Niechlubny rekordzista, zatrzymany przez parol ruchu drogowego w Ernestowie, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. 0,6 promila „wydmuchał” 58-letni mieszkaniec gminy Nowe, jadący jednośladem w Małym Komórsku. Obaj mężczyźni, ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem, ponieważ policjanci sporządzili wnioski o ich ukaranie.

Dwaj cykliści ponieśli już konsekwencje finansowe. Na mężczyzn zatrzymanych w Mątawach i Warlubiu (pow. świecki), przez policjantów z komisariatu w Nowem,  zostały nałożone mandaty w wysokości 2500 złotych. Badanie trzeźwości 61-letniego rowerzysty wykazało ponad 1,5 promila, natomiast 66-latek miał w organizmie 1,3 promila.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia, polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila) oraz pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila). W pierwszym przypadku cyklista zapłaci 1000 złotych, w drugim – 2500 mandatu.

Pamiętajmy również o tym, że nietrzeźwy rowerzysta, stanowi duże zagrożenie na drodze. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo pozostałymi korzystającymi z dróg może przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków drogowych, zagrażających nie tylko jemu.

Powrót na górę strony