Wiadomości

Policjanci debatowali z młodzieżą na temat handlu ludźmi

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Aby uświadomić i uchronić młodzież przed tym procederem, policjanci ze Świecia zorganizowali debatę ewaluacyjną pt. „Przeciwdziałanie handlu ludźmi”.

Wczoraj (5.06.24) w Zespole Szkól Ponadpodstawowych w Świeciu odbyła się debata ewaluacyjna pt. „Przeciwdziałanie handlu ludźmi”. Spotkanie zorganizowane zostało przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, a jego celem było przedstawienie młodzieży, szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami, skali zjawiska oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą ten proceder.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości i nakreślenia celu spotkania przez mł. asp. Damiana Ejankowskiego, zajmującego się profilaktyką społeczną. W debacie udział wziął Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu kom. Krzysztof Siwa, natomiast Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy reprezentował nadkom. Adam Kumkowski.

W pierwszej części debaty uczestnicy spotkania dowiedzieli się o aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), za pomocą której przez Internet można dokonywać różnego rodzaju zgłoszeń i nieprawidłowości, które są następnie szczegółowo weryfikowane przez Policję.

Następnie młodzież, poprzez prelekcje, wprowadzona została w tematykę spotkania. Bardzo ważne jest uświadamianie, że handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje nią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. 
Wszyscy prelegenci przygotowali wystąpienia, podczas których przedstawili obecnej na spotkaniu młodzieży zagrożenia, jakie płyną z tego procederu, omówili dlaczego są tak niebezpieczne oraz gdzie szukać pomocy.

Na zakończenie został poruszony również problem dotyczący uzależnień. Zebrani mogli wysłuchać spostrzeżeń przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świeciu Pani Anny Zaremby, która powiedziała o szkodliwości oraz wpływie substancji psychoaktywnych na organizm człowieka.

Wszyscy uczestnicy debaty mieli możliwość zadawania pytań, na które policjanci udzielali szczegółowych odpowiedzi.

  • Policjanci rozpoczynają debatę społeczną
  • Mundurowi witają zgromadzonych gości
  • Dzielnicowi informują o aplikacji KMZB
  • Przedstawicielka sanepidu rozpoczyna przemówienie
  • Prelegenci siedzą przy stolikach naprzeciw zaproszonej młodzieży
  • Mundurowi słuchają prelekcji przedstawicielki sanepidu
Powrót na górę strony