Policjanci pamiętają o ofiarach wypadków drogowych
Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jest to wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych, a zarazem okazja by po raz kolejny zwrócić uwagę kierowców na konieczność bezpiecznej i ostrożnej jazdy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypadł w tym roku na 19 listopada był poświęcony pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany był również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach.
Dzień Pamięci ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to z pewnością elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo.
W tak szczególnym dniu również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu pamiętali o ofiarach tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Podczas rozmów z kierującymi oraz pieszymi, przypominali o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a także obowiązujących przepisach.
Sierż. szt. Daniel Zamorowski spotkał się również z mieszkańcami Świecia w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej "Senior na drodze do... bezpieczeństwa!". Jej głównym celem jest kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród kierowców, pieszych i rowerzystów powyżej 60 roku życia. Udział w warsztatach pozwolił przypomnieć seniorom o obowiązujących zasadach poruszania się w ruchu drogowym, zaprezentować przykłady właściwego stosowania elementów odblaskowych oraz obowiązkowego wyposażenia rowerów.
Policjanci nie ustają w swoich apelach i proszą kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze i odpowiedzialną jazdę. Funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców i przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. To ogromna odpowiedzialność.