Policjanci i leśnicy o szczegółowych zasadach współdziałania służb
W siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa policjanci oraz leśnicy przeprowadzili wzajemne szkolenie. Omówione zostały szczegółowe zasady współdziałania służb, ale nie tylko. Mundurowi wymieniali się również wiedzą i doświadczeniami związanymi z przestępstwami i wykroczeniami popełnianymi na szkodę lasów.
Na terenach o wzmożonej presji turystycznej, wokół miast i obiektów rekreacyjnych, a także szczególnie narażonych na pożary policjanci i leśnicy prowadzą wspólne patrole. Mundurowi intensyfikują swoją współpracę, ponieważ nie tylko łączą patrole, prowadzą różne akcje, ale także szkolą się wzajemnie, by skutecznie przeciwdziałać szkodnictwu leśnemu, kradzieżom drewna oraz kłusownictwu. Taka wymiana informacji i doświadczeń odbyła się w miniony piątek (29.09.23) w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa.
Policjanci byli szkoleni z zasad znakowania drewna, rozpoznawania gatunków i sortymentów oraz dokumentów świadczących o jego legalności, a także wykorzystania nowoczesnych technologii w lesie. Leśnicy, a zwłaszcza straż leśna, zostali przeszkoleni przez policjantów w zakresie legitymowania, kontroli pojazdów i związanego z tym bezpieczeństwem osobistym.
Podczas spotkania poruszone zostały również tematy związane z zasięgiem i postępowaniem wobec padłej zwierzyny, pierwszą pomocą w sytuacjach zagrożenia czy zdarzeniami drogowymi z udziałem zwierząt. Szkolenie objęło również inne zagrożenia i rodzaje szkodnictwa, np. prowadzenie poszukiwań archeologicznych bez odpowiedniego zezwolenia czy nielegalne wydobywanie materiałów wybuchowych będących pozostałościami po II wojnie światowej.
Współpraca obu służb obejmuje także udostępnianie przez Lasy Państwowe zapisów monitoringu wizyjnego, w sytuacjach podejrzenia popełnienia przestępstw i wykroczeń, oraz zapewnienie pracownika Służby Leśnej jako przewodnika podczas akcji poszukiwawczych na terenach leśnych.