Wiadomości

Oszustwa „na wypadek" - bądźmy ostrożni!

Data publikacji 10.09.2023

90-letnia mieszkanka Świecia padła ofiarą oszustów, którzy zadzwonili do niej na telefon stacjonarny. Kobieta straciła 15 tys. złotych chcąc pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy. Pamiętajmy, ani policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy.

Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Dzwonią oni z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo dla prokuratora, a odbiera je mężczyzna, niejednokrotnie podający się za policjanta.

Taki właśnie telefon odebrała 90-letnia mieszkanka Świecia. Do seniorki zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podała się za policjantkę. Powiedziała, że jej córka i wnuk spowodowali wypadek i potrzebna jest gotówka, a nawet biżuteria, po to, aby uniknęli kary i więzienia.

Kobieta przygotowała 15 tysięcy złotych. Oszustka powiedziała, że na początek wystarczy. Jak wynikało z przekazanej przez nią instrukcji, po pieniądze miał przyjechać mężczyzna. Po chwili wszedł do mieszkania, nie mówiąc nic do oszukanej kobiety, wziął pieniądze i wyszedł.

Dopiero po wyjściu z domu nieznanego mężczyzny, kobieta zadzwoniła do córki i po chwili okazało się, że padła ofiarą oszustów i żadnego wypadku nie było.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie należy zadzwonić i potwierdzić taką informację. A w razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast poinformować Policję.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  •  Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  •  Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj tym, którzy telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  •  Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  •  Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  •  Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  •  Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112.
Powrót na górę strony