Wiadomości

Właściciel odpowiada za swojego czworonożnego przyjaciela

Data publikacji 06.08.2023

Pogryzienia przez psy to problem wzbudzający silne emocje. Policjanci przypominają, że właściciel psa zobowiązany jest do zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Pies musi być prowadzony na smyczy, a w zależności od rasy czy wielkości w kagańcu, który przeznaczony jest przede wszystkim dla ras niebezpiecznych. W przypadku wystąpienia szkody na osobie możliwe jest pociągnięcie opiekuna również do odpowiedzialności karnej.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Policjanci ze Świecia przypominają o przepisach, które powinien znać każdy jego właściciel.

Każdy właściciel zwierzęcia ma zgodnie z artykułem 9 Ustawy o ochronie zwierząt obowiązki wobec domowego zwierzęcia. Musi zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zwierząt domowych nie można też trzymać na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Sposób tego trzymania nie może powodować u nich uszkodzeń ciała lub cierpienia i musi zapewniać możliwość niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Nieodpowiednio trzymany i nieodpowiednio wychowany pies, niezależnie od rasy może stanowić zagrożenie w kontakcie z innymi zwierzętami czy z osobami. Niestety nie wszyscy właściciele zwierząt wykazują się odpowiednim poziomem odpowiedzialności przy trzymaniu zwierząt, co prowadzi do nieprzyjemnych lub niebezpiecznych sytuacji. Specjalnym nadzorem objęte są rasy uznawane za agresywne, które podlegają obowiązkowej rejestracji w urzędzie gminy lub miasta. Warunki przebywania z czworonogiem w przestrzeni publicznej określają regulaminy poszczególnych gmin i miast, dlatego warto znać obowiązujące na danym terenie zasady.

Artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń, mówi o tym, że karze podlega ten, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Dodatkowo penalizowana jest sytuacja, w której takie zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.

Zwykłe środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia określa się, jako tradycyjne, przyjęte zwyczajowo, naturalne dla danego gatunku zwierzęcia, dodatkowo uzależnione od jego cech osobniczych i ewentualnego, potencjalnego zagrożenia. Nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierząt są określone w przepisach lokalnych – regulaminach utrzymania porządku i czystości. Warto je znać, bo kara grzywny to czasem tylko początek kłopotów.

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa grozi grzywna do 1000 złotych, jeśli jednak zwierzę stworzyło zagrożenie sąd może tę kare zaostrzyć.

Odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, gdy zwierzę wyrządzi szkodę materialną lub fizyczną, może ponieść nie tylko właściciel, ale i osoba, która w danym momencie sprawowała nad psem opiekę. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy zwierzę było pod nadzorem człowieka, czy zabłąkało się bądź uciekło. Odpowiedzialność ta wynika z przepisów kodeksu cywilnego, które określone zostały w art. 361, 362, 363, 444 – 447.

W przypadku wystąpienia szkody na osobie (pogryzienie przez psa) możliwe jest również pociągnięcie opiekuna do odpowiedzialności karnej. Wymiar kary będzie wtedy zależał od uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Określone jest to w przepisach kodeksu karnego w artykułach 160, 156 i 157.

Powrót na górę strony