Wiadomości

Szlaban na brawurę i lekkomyślność na przejazdach kolejowych

Policjanci ruchu drogowego komendy w Świeciu przyjrzeli się dokładniej zachowaniom kierowców przy przejazdach kolejowych. Wszystko w ramach akcji prowadzonej w powiecie świeckim. Policjanci zwracali uwagę na stosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Ponadto, wspólnie z pracownikami kolei i funkcjonariuszami SOK, wręczali kierowcom materiały informacyjne i profilaktyczne.

Policjanci wydziału ruchu drogowego systematycznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne na przejazdach kolejowych znajdujących się na terenie powiatu świeckiego. W miniony piątek (10.02.23), wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzili akcję na przejeździe kolejowo-drogowym w Błądzimiu. Udzielali instruktażu kierującym pojazdami dotyczącego zagrożeń związanych z lekceważeniem przepisów i znaków drogowych. Funkcjonariusze rozdawali także ulotki informacyjne.

Absolutnie najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest zachowanie szczególnej ostrożności. W chwili, gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd kolejowy, nawet w sytuacji, gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone, bądź ich opuszczanie dopiero się rozpoczęło.

Kierujący, którzy myślą, że zdążą jeszcze przed szlabanem i przed pociągiem, popełniają poważne wykroczenie i ryzykują życiem. Warunki techniczne pociągów uniemożliwiają ich natychmiastowe zatrzymanie w sytuacji zagrożenia. Najcięższe składy potrzebują do tego nawet kilku kilometrów.

Jeśli znajdziemy się pomiędzy opuszczonymi zaporami, powinniśmy jak najszybciej wyłamać szlaban i uciec ze śmiertelnej pułapki. W przypadku potrzeby pilnego wezwania służb, gdy nie będziemy potrafili określić dokładnego miejsca zdarzania, na napędzie rogatki lub z tyłu znaku „Krzyża św. Andrzeja” znajduje się żółta naklejka z numerem skrzyżowania. Podajmy ten numer dyspozytorowi.

Przypominamy, że przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu, na przejeździe kolejowym zabrania się:

 • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
 • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
 • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
 • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Pamiętajmy, że droga hamowania pociągu jest znacznie dłuższa niż samochodu. Maszynista nie jest w stanie zatrzymać go przed skrzyżowaniem z drogą. Gdy dojdzie do zderzenia, osoby pozostające w samochodzie pozostają bez szans.

 • Funkcjonariusze podchodzą do kierowcy samochodu
 • Funkcjonariusze rozmawiają z kierowcą ciężarówki
 • Policjantka, wspólnie z przedstawicielami kolei, rozmawia z kierowcami o zasadach bezpieczeństwa
 • Przejazd kolejowy przez który przejeżdża pociąg
 • Działania ruchu drogowego na przejeździe kolejowym w Błądzimiu
 • Funkcjonariusze oczekują na pojazdy aby wręczać ulotki informacyjne
Powrót na górę strony