Wiadomości

Oszuści nie odpuszczają! Chroń swoje oszczędności!

Data publikacji 29.11.2022

Oszuści ciągle wykorzystują nowe sposoby, przez które narażeni jesteśmy na utratę pieniędzy. Wachlarz strategii działania jest szeroki, cel zawsze jeden – wyłudzić nasze oszczędności. Jednym zależy na bezpośredniej kradzieży środków z konta, inni wyłudzają dane na które biorą później pożyczki.

O tym jak łatwo paść ofiarą oszusta przekonała się pewna 65-letnia mieszkanka powiatu świeckiego. Fałszywy konsultant miał pomóc kobiecie ustrzec się przed utratą pieniędzy, w efekcie „pomocy” kobieta została oszukana. Do zdarzenia doszło w listopadzie. Do kobiety zadzwonił oszust przedstawiając się za konsultanta banku. Mężczyzna poinformował 65-latkę, że został przyznany jej kredyt. Z racji tego, że o niego nie wnioskowała, aby zapobiec utracie pieniędzy i ustrzec się przez oszustwem dała się namówić na zainstalowanie w swoim telefonie aplikacji. Efekt był odwrotny, a oszust uzyskał dostęp do jej konta bankowego, dzięki czemu zdołał przelać z jej konta 17,5 tys. złotych. 

Policja przypomina!

Prawdziwy pracownik banku nigdy nie poprosi nas o podanie takich danych, jak:

 • loginu i hasła do konta bankowego,
 • pełnych danych osobowych, czyli numeru dowodu osobistego, jego daty wydania i ważności (może prosić o podanie np. daty urodzenia czy kilku ostatnich cyfr
  peselu celem weryfikacji, ale nigdy nie zapyta o komplet danych w jednej
  rozmowie),
 • PIN-u do aplikacji mobilnej,
 • danych karty płatniczej czy kredytowej (numeru, daty ważności, kodu CVV, PIN-u do karty),
 • kodów BLIK,
 • kodów z smsów autoryzacyjnych,
 • nigdy nie będzie namawiał nas także do instalowania dodatkowych aplikacji czy
  wykonania przelewu na inne, „bezpieczne” konto.

Zachowajmy również ostrożność robiąc zakupy przez Internet. Postęp technologiczny sprawił, że zakupy w dużym stopniu przeniosły się do sieci, która też jest miejscem, gdzie możemy zostać oszukani. Korzystając z niej zachowujmy szczególną czujność oraz zdrowy rozsądek.

Mimo wielu ostrzeżeń w dalszym ciągu do policjantów ze Świecia zgłaszają się osoby, które oszukano podczas sprzedaży lub kupna na portalach ogłoszeniowych. Przestępcy udając zainteresowanych transakcją działają tak, aby swoją ofiarę wprowadzić w błąd w celu pozyskania od niej danych finansowych tj. loginu, hasła, numeru karty kredytowej, kodów autoryzacyjnych. Często wysyłają linki do stron bankowych łudząco przypominających te oryginalne. Otwierając taką stronę i postępując zgodnie z poleceniami możemy doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone ze wszystkich oszczędności lub też obciążone kredytem.

W takiej sytuacji znalazły się dwie mieszkanki powiatu świeckiego, które zostały oszukane w październiku. 39 i 25-latka chcąc odebrać płatność za sprzedaż przedmiotów weszły w nadesłany link. Logując się na stronę przypominającą tą bankową udzieliły dostępu do konta oszustom. W ten sposób jedna z nich straciła z konta 400zł, a druga blisko 2,5 tys. złotych.

Oto kilka prostych kroków, aby nie stać się ofiarą oszustwa internetowego:

 • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił pieniądze za sprzedawany przedmiot, lub zamierza to dopiero uczynić, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej otrzymasz pieniądze na swoje konto,
 • nigdy nie otwieraj załączników lub linków, które budzą wątpliwości,
 • strzeż swoich danych bankowych oraz haseł, a przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wysyłaj osobom postronnym kserokopii swoich kart kredytowych czy dokumentów tożsamości oraz kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej,
 • dokładnie czytaj i weryfikuj każdą wiadomość z banku, którą masz potwierdzić kodem autoryzacyjnym,
 • korzystaj z oprogramowania antywirusowego, a gdy ktoś próbuje na nas wywierać presję czasu, pośpiechu, czy też szybkiego sfinalizowania transakcji zachowajmy czujność.

Nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie dokonywać sprzedaży i zakupów. Lepiej stracić kilka minut na weryfikacje osoby oraz portalu aukcyjnego niż paść ofiarą oszustwa.

Apelujemy do wszystkich użytkowników portali aukcyjnych, aby nie wchodzić w podejrzane linki, które żądają od nas podania danych z karty bankomatowej!

 

Powrót na górę strony