Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę
Pomimo jesieni w kalendarzu, na drogach zagościła prawdziwa zima. Zmniejszona widoczność, szybko zapadający zmrok i padający śnieg dał się we znaki i zaskoczył niektórych kierowców. Policjanci przypominają, aby stosować się do podstawowych zasad ruchu drogowego.
Śnieg za oknem to radość dla dzieci, jednak z pewnością nie dla kierowców. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu do tej pory roku. Okres jesienno-zimowy to czas kiedy zmniejszona jest widoczność i szybko zapada zmrok, a opady dodatkowo utrudniają jazdę wszystkim kierowcom. Śnieg, powoduje, że nawierzchnia robi się śliska i oblodzona, a co za tym idzie, zmniejsza się przyczepność kół pojazdu podczas jazdy i wydłuża droga hamowania. Pamiętajmy, że gwałtowne manewry wykonywane na błocie pośniegowym mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Zdejmijmy zatem nogę z gazu. Zachowajmy również cierpliwość stojąc w korku. Pośpiech w takich sytuacjach może doprowadzić do tragedii.
Przypominamy !
Okres jesienno - zimowy często ujawnia błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- sprawdźmy auto pod względem technicznym,
- zwróćmy uwagę na stan wycieraczek w aucie. Źle oczyszczona szyba ogranicza widoczność podczas jazdy. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze,
- bezwzględnie należy przejść na zimowy płyn do spryskiwaczy
- warto wymienić opony na zimowe oraz sprawdzić ciśnienie w kołach,
- sprawdźmy oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły).
Pamiętajmy, by stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem, poza terenem zabudowanym, muszą używać odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie .
Apelujemy o to, by nie szarżować, włączyć myślenie i przewidywać zagrożenia. Należy przygotować się na różne zdarzenia.