Wiadomości

Motorowerzyści na drogach nie zawsze są bezpieczni...

W ostatnim czasie na świeckich drogach doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem motorowerów. W jednym z nich zginął 64-letni mężczyzna. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze!

Wczoraj (22.08.19) ok. 12.00 policjanci „drogówki” wezwani zostali do zdarzenia drogowego, które miało mieście w Jeżewie (pow. świecki), na ulicy Czerskiej. Na miejscu, mundurowi ustalili, że doszło do zderzenia samochodu m-ki Toyota z motorowerem, którego kierujący zjechał z prawego pasa na lewy. 64-letni motorowerzysta, mieszkaniec powiatu świeckiego, zmarł w szpitalu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Policjanci wykonali oględziny, zabezpieczali ślady i ustalili świadków. Przeprowadzone w tej sprawie dochodzenia pozwoli ustalić wszystkie okoliczności i przyczyny wypadku.
 

Policja ponownie apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze. Pośpiech i obniżona koncentracja w połączeniu ze zwiększonym ruchem drogowym, trudnymi warunkami spowodowanymi przez upał to mieszanka wybuchowa, często doprowadzająca do tragicznych w skutkach wypadków.

Motorower, to pojazd tańszy w zakupie i eksploatacji, a także łatwiejszy w poruszaniu się w ruchu miejskim, w porównaniu do samochodu. Ich użytkowników przybywa. Dlatego przypominamy zasady bezpiecznej jazdy tym jednośladem:

Kto może kierować motorowerem?

Uprawnienie do kierowania motorowerem daje prawo jazdy kategorii AM. Aby przystąpić do egzaminu na kategorię AM trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Motorowerem kierować może także osoba posiadająca uprawnienia kat. B prawa jazdy. Ostatnią grupą uprawnioną do kierowania motorowerem są wszyscy, którzy ukończyli 18 lat przed dniem 19 stycznia 2013 roku. Osoby te poza dowodem osobistym nie muszą posiadać żadnych uprawnień by móc kierować motorowerem.

Wymagania dotyczące motoroweru i jego kierowcy w ruchu drogowym:

  • aktualne ubezpieczenie OC
  • aktualny przegląd techniczny
  • korzystanie z hełmu ochronnego w czasie jazdy (ważnym jest by obowiązku tego nie traktować lekkomyślnie – tylko właściwie skonstruowany i dopasowany kask w czasie wypadku może uratować motorowerzystę przed obrażeniami głowy)
  • jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Jazda skuterem - praktyczne rady:

Poruszanie się skuterem na co dzień potrafi sprawić wiele satysfakcji i ułatwić poruszanie się. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy pojawiającego się na drodze niebezpieczeństwa.

  • dbaj o stan techniczny skutera (sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach, światła i sygnał dźwiękowy)
  • podczas jazdy przewiduj ruchy innych kierowców
  • obowiązkowym elementem stroju według prawa jest kask, ale przy dłuższych dojazdach do pracy warto zainwestować również w motocyklowe rękawice i kurtkę
  • używaj elementów odblaskowych – będziesz bardziej widoczny dla innych użytkowników drogi
  • nie ścigaj się z samochodami
  • nie przesadzaj z wjeżdżaniem w każdą wolną lukę w sznurze aut
  • na mokrej nawierzchni uważaj na pasy, czy szyny - podczas deszczu są one bardzo śliskie i o poślizg nie jest trudno.

Głównymi przyczynami wypadków z udziałem skuterów są niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, a także nieprawidłowy manewr skrętu. Od początku roku na świeckich drogach doszło do czterech zdarzeń drogowych z udziałem motorowerzystów, w których obrażeń ciała doznały 3 osoby, a dla jednej z nich obrażenia okazały się śmiertelne.

  • Miejsce zdarzenia drogowego, na zdjęciu karetka pogotowia oraz pojazdy uczestniczące
  • Toyota biorąca udział w zdarzeniu
  • Policjanci podczas czynności na miejscu zdarzenia drogowego
Powrót na górę strony